Thursday, 16 June 2011

Katlanır Kapılar-Kabin İç Kapısı

Katlanır Kapılar-Kabin İç Kapısı

Asansörlerde kabin girişinde katlanır kapılar kullanılmaya başlanmıştır. Elle açılankapanan ve yarı otomatik kapılar katta kullanılırken, tam otomatik kapılar hem katta hem de kabinde kullanılmaktadır. Katlanır kapılar, yarı otomatik ve elle açılan-kapanan kat kapılarının arkasında kabin girişinde yer alır.

Katlanır kapı mekanizması ve resmi

Resim : Katlanır kapı mekanizması ve resmi

Emniyet tedbirlerinin artması nedeniyle bu kapılar artık binalardaki asansörlere sonradan monte edilmektedir.

İkiden çok kanatlı katlanır kapı

Resim : İkiden çok kanatlı katlanır kapı

Yatay katlanır kapıların çalışması, akordeon (körüklü çalgı) şeklinde yan yana ya da üst üste toplanarak olmaktadır. Kanatlar birbirine büyük bir menteşeymiş gibi bağlanır.

Kanatların toplanabilmesi için en arkada kalan kanat bir tarafından dairesel eksen çizecek şekilde 90o döndürülür. Bu hareket bir motor sayesinde gerçekleştirilir. Motor bir sürücü devresi yardımıyla otomatik olarak kontrol edilir. Kanatlar alttan ve üstten bir ray yardımıyla hareket eder. Kanadın alt kısmı ray içerisinde bir tekerlek vasıtasıyla hareket eder. Önünde hareket eden fırça sayesinde ray içerisindeki yabancı maddeler temizlenmiş olur. Kanatlar üst kısımda da aynı şekilde rayın içerisinde hareket eder. Fakat orada fırça bulunmaz. Birbirine bağlı olan kanatlar toplanarak hareket eder.

İki kanatlı merkezden açılan katlanır kapıların alt rayı

Resim : İki kanatlı merkezden açılan katlanır kapıların alt rayı

Kanatların toplanması iki şekilde olmaktadır:

* Merkezden açılan kanatlar
* Sağdan ya da soldan açılan kanatlar

Merkezden açılan kanatlar, her iki yana toplanarak hareket eder. Anacak kabin kapısı olarak kullanıldıkları için yerleşebileceği bir oyuk bulunmamaktadır (Alttaki Resim ). Kabin girişinde yer kaplar. Bu nedenle her iki tarafta iki kanatlı olarak tercih edilir. Tam otomatik yatay sürme kapılarda kabin boşlukları kapıya göre ayarlanmalıdır. Ancak katlanır kapılarda hem hareket mekanizması hem de sonradan kabine takılabilir olması nedeniyle böyle bir boşluk bulunmamaktadır. Bina inşaat halinde asansörün trafik hesabı yapılırken buna dikkat edilerek kapı modeli seçilerek montajı yapılır. Katlanır kapılar sonradan eklendikleri zaman asansöre inen-binen insan sayısının (trafiğinin) giriş-çıkışını engellemeyecek şekilde en güvenli çözüm tercih edilir.

Sağdan ya da soldan açılan katlanır kapılar, tek tarafa toplanır. Merkezden açılan katlanır kapılar gibi çalışmaktadır. Açıldığı tarafa göre motor mekanizması yerleştirilir. Çalışma aynen yukarıdaki merkezden açılan kapı modeli gibidir. İster merkezden isterse sağdan-soldan açılan katlanır kapılar olsun, tek motorla işini yürütebilir. Kanatların buna uygun ağırlıkta olması istenir. Böyle bir durum karşısında hafif (alüminyum gibi) metaller seçilir. Kanatların hem hareketleri kolay hem de hızlı olmuş olur.

Katlanır kapılar

Resim : Katlanır kapılar


Asansörlerde Kapı Çeşitleri»» Elle Açılan Elle Kapanan Kat Kapısı
Tam Otomatik - Kanatlı - Teleskopik Kapılar
Düşey Sürme Kapılar
Katlanır Kapılar-Kabin İç Kapısı
Çarpma Kapılar - Yarı Otomatik Kat Kapısı

No comments:

Post a Comment