Thursday, 16 June 2011

İç Kapı kilit mekanizması

Asansör İç Kapı kilit mekanizması

Asansör İç Kapı kilit mekanizması

1 Kontak köprülü emniyet kontağı
2 Kapı kilidi
3 Çekiş rulmanları

Sağladıkları sürekli emniyet garantisi ve kullanımdaki işlevlilikleri sayesinde kapı kilit mekanizmaları, asansörün tüm emniyet birleşenleri içerisinde özel bir yere sahiptir.

Kabin kapısının hareketlenmesiyle birlikte kapı kuplajları açılır ve kat kapısına monte edilmiş çekiş rulmanlarının arasına geçer. Bu rulmanlardan biri bir çengel kilidiyle bütünleşiktir. Çengel kilit, kapının hareket etmesiyle kapı mandalından kurtulur ve bu hareketle birlikte iç kilit kontağının bağlantısı da kesilmis olur. Artık kapı kilidi açılmıstır.

Konunun ehemmiyeti sebebiyle kapı iç kilitleri önceden bir dizi ideallik deneyinden geçirilir. Zira montaj tamamlandıktan sonra işleyise yönelik testler yapılacak olsa da, mekanizmaların yeterliliği konusunda tatmin edici sonuçlar verecek deneyler yapmak mümkün olmayacaktır.

Kapı iç kilit mekanizması aşağıdaki görev gerekliliklerini karşılamalıdır:

* Kabinin yalnızca kapılar kapalı ve kilitliyken hareket etmesi.

* Kapıların sadece kabin kat hizasına gelip durduktan ya da kapı açma bölgesine eriştikten sonra açılması.

* Kapıların elle kapatılabilirliğinin sağlanması.

* Hatalı kapanmayı engelleyici (kapı tam kapanmamıssa iç kilit mekanizmasının kilitlenmemesi için) bir cihaz kullanılması.

* Acil durum kilit açma: Acil durumlarda kabin pozisyonundan bağımsız biçimde kat kapısının EN 81’e uygun, özgün sekilli bir anahtar (üçgen) ile dışarıdan açılabilmesi. Anahtar çevrildiğinde çengel kilit Bowden kablosu (çelik halat) sayesinde mandaldan kurtulur.

No comments:

Post a Comment