Tuesday, 1 June 2010

Hız Regülatörü

Hız Regülatörü Genel Açıklama

Hız regülatörü asansörlerde kullanılan bir güvenlik elemanıdır. Asansör belli bir hızı aştığında regülatör devreye girer ve asansörün mekanik freni harekete geçirerek asansörün durmasını sağlar. Bu nedenle gerektiginde hayat kurtaran bir güvenlik sistemidir.

Asansör makina dairesinde motorun altına zemine vşdalanarak bağlanır ve kabine bağlı halat ile dönerek kabin hızını denetler.0,63 ve 2,00 m / s hızlarında ayarlanabilir ve bu hız aralıklarında çalışır. Merkez kaç kuvvetiyle devreye girer. 0,40 ila 1,00 m / s hızlarında hızın ayarlandığı seviyeden % 15 oranına kadar devreye girmez, % 25 - % 50 oranında artması sonucunda kitlenir. 1,20 ila 2,00 m / s olan modellerde ise 1,25 V + ,25 / V formülüne göre önce elektirksel olarak kitlenir, hızın yaklaşık % 10 artmasından sonra mekanik olarak kilitlenme gerçekleşir. Mekanik olarak kilitlenmesi fren papuçlarının devreye alınmasıyla gerçekleşir. Maksimum 300 N yüke maruz kalır. Ayrıca üzerinde bulunan elektrik sivici devreyi keserek motora giden elektrik enerjisini keser. Regülatör kilitli kalır v tekrar çalışır duruma gelmesi için kabinin hareket yönünün tersi ikametinde 15 mm hareket ettirilmesi sonucunda mandalın el ile yuvasına çekilmesi gerekir.

Asansör Hız Regülatörü

Hız Regülatörü Gergi Makarası Ağırlıkları
Makina Muhafazası
Regulatör Muhafazası
Saptırma Kasnak Muhafazası
Asansör Hız Regülatörü Kilitleme Kayıt Formu
Hız Regülatörü Paraşüt Kontağı
Hız Regülatörü Sınır Kesiciler
Regülatör - Bakımı - Yağlama
Regülatör - Başlatma - Yeniden Başlatma
Regülatör - Elektirk Bağlantısı
Regülatör - Halatın Monte Edilmesi
Regülatör - Gergi Makarası Montajı
Regülatör - Monte Edilmesi
Regülatör - Genel Montaj
Regülatör - Yerleştirme
Regülatör - Yataklama Mili
Regülatör - Ana Şası
Regülatör - Çalışma Hızı
Regülatör - Şasi Bağlantı Yeri
Regülatör - Ayar Vidası ve Mühür
Regülatör - Yön İşaretleri
Regülatör - Elektirik Sivici
Regülatör - Ürün etiketi
Regülatör - Halat Muhafazası
Regülatör - Kasnak
Hız Regülatörü Teknik Bilgiler
Hız Regülatörü Lastiği

Regülatör kilitleme kasnağı, Gerdirme kasnağı ve bu iki kasnak arasında gerilen asansörün fren sistemine bağlı halattan oluşur.Gerdirme kasnağı halatta frenlemenin ihtiyaç duyduğu kuvveti sağlar. Kilitleme kasnağı üzerinde tırnaklar olan bir kasnaktan bu kasnağın bağlandığı ana gövdeden ve kilitlemeyi sağlayan hilal şeklinde bir parçadan oluşur. Hilalin ortası gövdeye bağlıdır. Hilalin bir ucu kasnaktaki tırnaklara geçebilen tırnak şeklindedir. Diğer ucunda kilitleme kasnağı üzerinde eksantrik hareket eden bir tekerlek ve bu tekerliğin kasnak üzerinde hareket etmesini sağlayan gövdeye bağlı bir yay vardır. Asansör belli bir hızı aşınca tekerlek kısmı kasnak tarafından itilir ve hilalin tırnak kısmı kilitleme kasnağının tırnak kısmına geçerek frenlemeyi sağlar. Frenleme her iki yönde de aynı sistemle etkilidir.

No comments:

Post a Comment